Zaznacz stronę

Rekolekcje ignacjańskie

To rekolekcje zamknięte. Wychodzić można tylko na spacery do ogrodu lub okolicznego lasu. Obowiązuje całkowite milczenie, które ma sprzyjać wewnętrznemu skupieniu. Każdy uczestnik rekolekcji musi codziennie odbyć 4 medytacje według metody św. Ignacego, podczas których rozważa fragmenty Pisma Świętego w odniesieniu do własnego życia. W planie rekolekcji jest też codzienna, 15-minutowa rozmowa z przydzielonym na ten czas kierownikiem duchowym, który ma pomóc we właściwym przeżywaniu modlitwy. Rekolekcje pozwalają każdemu stanąć twarzą w twarz z Panem Bogiem, bez pośredników. Rekolekcje organizujemy w Ośrodku Rekolekcyjnym w Porszewicach pod Łodzią. Każdego roku odbywają się one latem, od końca lipca do początku września, oraz zimą – na przełomie roku. Mamy też jeden termin Fundamentu w maju. W prowadzonych przez nas rekolekcjach ignacjańskich rocznie bierze udział ok. 1200 osób.

Ćwiczenia Duchowe składają się z Fundamentu oraz 4 etapów, zwanych Tygodniami. Nie ma możliwości rozpoczynania

formacji od I Tygodnia lub kolejnych Tygodni – pierwszym etapem ćwiczeń jest Fundament. Pomiędzy poszczególnymi Tygodniami powinniśmy zrobić rok przerwy, aby przeżyte treści wcielić w życie. Nie chodzi o to, by „zaliczać” kolejne Tygodnie, ale faktycznie je realizować w życiu. Poszczególnych Tygodni nie można omijać. Oznacza to, że należy je przeżywać kolejno.

Można natomiast powtarzać przeżyte uprzednio etapy (np. zanim ktoś rozpocznie I Tydzień może kilka razy powtórzyć Fundament; można też po przeżyciu II Tygodnia cofnąć się np. na I Tydzień, a później pojechać na III).

Twórcą rekolekcji ignacjańskich jest św. Ignacy Loyola – patron rekolekcji w Kościele Katolickim i założyciel zakonu jezuitów – dlatego też prowadzącymi są zawsze jezuici. Podczas rekolekcji prowadzonych przez Mocnych w Duchu oprawę muzyczną i modlitewną zapewnia nasz zespół muzyczny.

Tutaj możesz się dowiedzieć o dostępności terminów i wypełnić formularz zgłoszeniowy: KLIK

POSŁUCHAJ: