zaloguj się

XIV Forum Charyzmatyczne

FORUM CHARYZMATYCZNE

Dystans czy bliskość

W dniach 19-20.09. b.r. odbyło się w Łodzi forum charyzmatyczne zatytułowane "Dystans czy bliskość". Podjęty temat dotyczył sposobu budowania relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem. Wysłuchaliśmy pięciu konferencji związanych z ww. zagadnieniem.

W konferencji I: Tutaj czy tam – gdzie jest Bóg? - o. Remigiusz Recław SJ udzielał odpowiedzi na pytania: czy Bóg jest daleki, czy bliski?, czy Bóg tworzy dystans, czy skraca dystans? W rozważaniach dowodził, że nie można tego stwierdzić jednoznacznie. Niektórzy bowiem przyjęli Boga jako bliskiego, niektórzy jako dalekiego. Zależy to od indywidualnego stylu myślenia i patrzenia. Niewątpliwie jednak Bóg pragnie być bliski dla człowieka, pragnie skracać dystans. Pokazuje to w swoim sposobie działania. Bóg dotyka, uzdrawia w szabat, nie potępia. Daje siebie w Eucharystii, by być w nas.

W konferencji II: Spotkanie z Ukochanym ks. Stanisław Cyran pokazywał jak ważne jest spotkanie z Bogiem sam na sam. Adoracja Najświętszego Sakramentu, patrzenie na Jezusa ukrytego w hostii umożliwia trwanie w uścisku z Jezusem, doświadczenie, że Jezus jest mój, jest moim Panem.

Adorowanie Boga to podstawowy cel życia człowieka. Człowiek został stworzony przede wszystkim po to, aby Pana Boga czcić, chwalić, służyć Mu. Adoracja pozwala przyjąć właściwą postawę przed Bogiem tj. pomaga uznać, że jestem tylko człowiekiem, stworzeniem, że od Boga pochodzę, zależę. Dzięki Adoracji dokonuje się detronizacja bożków np. pieniędzy, władzy, męża, dziecka, kościoła. Przywracany jest właściwy ład i porządek.

W konferencji III: Walka o bliskość wśród najbliższych Bogdan Kosztyła i Inga Pozorska podjęli zagadnienie bliskości w relacjach z najbliższymi: rodziną i przyjaciółmi.

W pierwszej części konferencji Bogdan Kosztyła wskazał na granice w budowaniu relacji z drugim człowiekiem. Im większy dystans tym mniej narażam się na zranienia. Bliskość wiąże się z ryzykiem. Druga osoba zapełnia dużą część serca, myśli. Bliskość naraża na większe zranienia, ból. Wiąże się też z zaufaniem. Pozwalam drugiej osobie się poprowadzić, daje jej myśleć za mnie. Wiem, że ktoś jest po mojej stronie. W sytuacji konfliktowej szukam rozwiązania, które ocali każdego. Uszanuje autonomię, to kim jest drugi człowiek.

Bliskość wiąże się z tym, że chcę patrzeć na drugą osobę z jej perspektywy. Budując bliską relację należy dbać o delikatność, wyrozumiałość, intymność i wierność.

W drugiej części konferencji Inga Pozorska zaprosiła, aby każdy zadał sobie pytanie Jakim jestem przyjacielem? Pomocą w refleksji były dwa obrazy. Obraz dobrego przyjaciela, który jest jak kwitnące, zielone drzewo zakorzenione w Bogu. Obraz złego przyjaciela, który jest jak mały, szybki, niszczący trol. Dobry przyjaciel to ten, który cieszy się z sukcesów drugiego, chwali, umacnia dobro. Zły przyjaciel to ten, który wyłapuje najmniejszy błąd, potknięcie.

Na koniec słuchacze otrzymali zachętę do postawienia sobie kolejnych pytań dot. bycia przyjacielem: Czy to dobrze, że ja jestem w życiu tego człowieka?, Czy moja obecność go uskrzydla?, W jakim celu powiedziałem coś drugiemu człowiekowi?

Konferencję IV: Boży trójkąt rozpoczęła Ela Wróblewska przybliżając obecność Boga w relacjach międzyludzkich, a Bartek Szkudlarek dopowiedział o tym jak ważna dla naszej bliskości z Bogiem jest szczerość w modlitwie/

Konferencja V: Wspólnota - dystans, czy zażyłość? Poprowadzona została przez Huberta Malinowskiego i Marka Witkowskiego, którzy dyskutowali jak ważna jest dla nas wspólnota. Powiedziano także jakie znaczenie mają dla nas zarówno dystans, jak i bliskość, względem drugiego człowieka.

Na Facebooku dostępne są zdjęcia (tutaj) oraz wideorelacja (tutaj) z tego wydarzenia.

Wideorelacje dostępne są również na kanale Youtube (część 1 oraz część2).

Zdjęcia z XIV Forum Charyzmatycznego znajdują się również tutaj.

opr. kk, DK

Wydawnictwo: Książki i Płyty | Zespół Mocni w Duchu | Szum z Nieba | o. Józef Kozłowski SJ | Dom Miłosierdzia

Ta witryna korzysta z plików cookie, zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.