zaloguj się

3 minuty z Loyoli


3 minuty z Loyoli 

to nowa formacja na temat duchowości ignacjańskiej, którą poprowadzi o. Remigiusz Recław SJ

 

Odcinek 1. "Cokolwiek mówisz w sekrecie, tak to wyrażaj, jakbyś mówił to wobec wszystkich ludzi."

Odcinek 2. "Burza, która bez naszej winy przeciw nam się sroży, jest zapowiedzią rychłej korzyści w przyszłości." 

Odcinek 3. " 'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu." 

Odcinek 4. "Trudniej jest powściągnąć ducha niż ciało." 

Odcinek 5. "Pracownicy w Winnicy Pańskiej jedną tylko nogą powinni stać na ziemi, drugą zaś winni trzymać podniesioną i gotową do wyruszenia w drogę." 

Odcinek 6. "Tak dalece winniśmy być w zgodzie z Kościołem katolickim, ażeby uznać za czarne to, co naszym oczom wydaje się białe, jeśliby Kościół określił to jako czarne (cz.1)."

Odcinek 7. "Tak dalece winniśmy być w zgodzie z Kościołem katolickim, ażeby uznać za czarne to, co naszym oczom wydaje się białe, jeśliby Kościół określił to jako czarne (cz.2)." 

Odcinek 8. "Doświadczenie uczy nas, że tam, gdzie napotyka się na liczne sprzeciwy, można zazwyczaj spodziewać się większych owoców." 

Odcinek 9. "Wyżej należy cenić zaparcie się własnej woli, niż wskrzeszanie umarłych." 

Odcinek 10. "Ci, co tylko wolą są posłuszni, rozum ich zaś jest przeciwny, są w zakonie jedną tylko nogą." 

Odcinek 11. "Ten, kto ma wstąpić do zakonu, niech wie, że nie będzie tam miał wytchnienia i spokoju, chyba że obiema nogami, to jest wolą i rozumu, przeskoczy próg zakonny." 

Odcinek 12. "Winniśmy zawsze mieć w podejrzeniu wymówki ciała, bo zwykło ono słabością sił usprawiedliwiać ucieczkę przed trudem." 

Odcinek 13. "Choćby nawet z najgorszym człowiekiem nawiązało się rozmowę o rzeczach Bożych, zawsze z tego płynie zysk niemały."

Odcinek 14. "Zmiana miejsca pobytu nie zmienia obyczajów. Jeśli niedoskonały nie opuści sam siebie, wcale nie będzie lepszy gdzie indziej, niż jest tutaj."

Odcinek 15. "O ile bardziej należy się wysilać, aby ujarzmić ducha niż ciało."

Odcinek 16. "Niech to będzie pierwszą zasadą w działaniu: Tak Bogu ufaj, jakby całe powodzenie spraw zależało tylko od Boga, a nie od ciebie. Tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał to wszystko zdziałać, a Bóg nic."

Odcinek 17. "Człowiek zły łatwo innych posądza o zło, podobnie jak ten, co ma zawroty głowy, myśli, że wszystko dookoła niego wiruje."

Odcinek 18. "Ten, kto popełnił błąd, niech nie upada na duchu, bo i błędy pomagają do zdrowia duszy."

Odcinek 19. "Ten robi najwięcej, kto robi dobrze jedną rzecz."

Odcinek 20. "Jest rzeczą wielce niebezpieczną chcieć prowadzić wszystkich tą samą drogą do doskonałości."

Odcinek 21. "Przewidywać i planować to, co ma się zrobić, a po zrobieniu zbadać to i ocenić; to najpewniejsze zasady dobrego działania."

Odcinek 22. "Wielką pomocą do postępu jest przyjaciel, któremu pozwoliłeś upominać cię za twoje uchybienia."

Odcinek 23. "Zarówno oziębłość, jak i nadmierny zapał mogą powodować choroby duszy."

Odcinek 24. "Źle mierzy się postęp duchowy wedle oblicza, gestów, łatwości natury lub zamiłowania do samotności. Miarę tę należy brać z mocy, z jaką ktoś przezwycięża samego siebie."

Odcinek 25. "Jest bardzo wartościowe przeszkodzić nawet tylko jednemu grzechowi, choćby za cenę wszystkich trudów i trosk tego życia."

Odcinek 26. "Zazwyczaj większe niebezpieczeństwo kryje się w lekceważeniu małych grzechów, niż bardzo wielkich."

Odcinek 27. "Jedynie ten, co nie tylko od świata, ale i od samego siebie się uwolnił, może uważać, że zasługuje na miano zakonnika."

Odcinek 28. "Niech wszyscy usiłują mieć dobre intencje. To znaczy: niech szukają Boga, a wyzbywają się miłości do tego, co ziemskie, aby wszystko kochać w Bogu i Boga we wszystkim."

Odcinek 29. "Są różne drogi do doskonałości, bo różne i liczne są dary Ducha Świętego."

Odcinek 30. "Ten, kogo wiąże tak wielki obowiązek służenia Bogu, nie może się zadowolić przeciętną pracą i służbą. (MAGIS)"

Odcinek 31. "Szatan, mając zaatakować człowieka, bada najpierw, jaka jest jego słaba strona i w czym jest najbardziej opieszały. I właśnie w tym miejscu będzie atakować."

Odcinek 32. "Synu mój, chcę, żebyś był uśmiechnięty i radosny w Panu. Zakonnik bowiem nie ma żadnej przyczyny do smutku, a wiele do radości. Ażebyś zaś mógł być zawsze pogodny i radosny, bądź zawsze pokorny i posłuszny."

Odcinek 33. "Niedbalstwo i oziębłość sprawiają, że wszystkie prace są smutne."

Odcinek 34. "Człowiek w takiej mierze ma się posługiwać stworzeniami, w jakiej mu one pomagają do osiągnięcia celu życia: czyli służby i chwały Bożej. W takiej zaś mierze ma się ich pozbywać, w jakiej są przeszkodą do tegoż celu. (cz.1)"

Odcinek 35. "Człowiek w takiej mierze ma się posługiwać stworzeniami, w jakiej mu one pomagają do osiągnięcia celu życia: czyli służby i chwały Bożej. W takiej zaś mierze ma się ich pozbywać, w jakiej są przeszkodą do tegoż celu. (cz.2)"

Odcinek 36. "Trzeba jednej skłonności przeciwstawiać inną skłonność, nawykowi inny nawyk, podobnie jak jeden klin wybija się innym klinem."

Wydawnictwo: Książki i Płyty | Zespół Mocni w Duchu | Szum z Nieba | o. Józef Kozłowski SJ | Dom Miłosierdzia

Ta witryna korzysta z plików cookie, zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.