zaloguj się

 

Relacja ze skupienia wspólnoty Mocni w Duchu  oraz z Czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego dnia 07/08.06.2014 roku

 

W dniu 7.06.2014 roku, w przeddzień święta Zesłania Ducha Świętego, odbyło się skupienie naszej wspólnoty. Razem spędzony czas upłynął w atmosferze dużej radości, która stanowiła podstawę do budowania jedności i integracji. Pierwszym punktem spotkania był warsztat POKAŻ, NA CO CIĘ STAĆ!. Wiązał się on ze świetną zabawą i możliwością wykazania się różnymi umiejętnościami. Złotymi zasadami tego testu była praca w małych grupkach oraz zdobywanie odznak: kreatywności, celności, współpracy, zręczności, spostrzegawczości, sprawności.

Następnie dzieliliśmy się jedną dobrą rzeczą, która spotkała nas w ostatnich dniach oraz tym, co dla nas oznacza bycie Mocnym w Duchu.

Miłym akcentem skupienia była możliwość smakowania ciast i sałatek przez nas przygotowanych oraz grill na świeżym powietrzu. Po wspólnej zabawie uczestniczyliśmy w Czuwaniu przed Zesłaniem Ducha Świętego.

Czuwanie rozpoczęło się Mszą Świętą celebrowaną przez o. Remigiusza. Kolejną część spotkania prowadził biskup Pękalski. Skierował do obecnych słowo duszpasterskie, w którym wspominał świętego Jana Pawła II. Centralnym punktem czuwania był Akatyst zaśpiewany przez Zespół Mocni w Duchu. 

Po krótkiej przerwie wysłuchaliśmy konferencji o. Remigiusza, która stanowiła wprowadzenie do modlitwy o przyjęcie Ducha Świętego. W konferencji zatrzymaliśmy się nad różnymi imionami Ducha Świętego: Ożywiciel, Pocieszyciel, Przyjaciel, Ten, Który Namaszcza. Duch Ożywiciel to ten, który ma moc ożywić to, co jest martwe, wszelką ospałość, niechęć, marazm np. w realizacji powołania. Duch Pocieszyciel jest przede wszystkim źródłem radości z obecności Boga w naszym życiu, także daje zdolność do życia w radości i pocieszania innych, podnoszenia bliźnich w górę. Duch Przyjaciel to ten, z którym można nawiązać relację, rozmawiać, z którym można dzielić się dobrem i troskami, którego można prosić o pomoc. Duch, Który Namaszcza to ten, który pomaga odnaleźć misję, który posyła i wyposaża w dary, charyzmaty, mówienie o Bogu tam, gdzie trzeba, gdzie ktoś głodny Boga potrzebuje. 

Na zakończenie modliliśmy się o przyjęcie Ducha Świętego oraz owocną współpracę z Nim. Czuwanie było umocnieniem w wierze oraz spotkaniem z żywym Bogiem we wspólnocie Kościoła. 

Zobacz zdjęcia

opr. kk


 


17 marca 2012
Zimowe skupienie wspólnoty
 
       Nasze skupienie wspólnoty pod hasłem „Wspólna droga do świętości, czyli „bo nikt nie ma z nas tego, co mamy razem”. rozpoczęliśmy wspólnym radosnym śpiewem i zawiązaniem wspólnoty. Bardzo mocno i dobitnie wybrzmiały słowa piosenki Bóg potrzebuje Ciebie. Mogliśmy zobaczyć jak bardzo w naszym życiu potrzebujemy Boga, jak bardzo potrzebujemy drugiego człowieka by nam pomagał kroczyć za Jezusem, ale również, ze Bóg potrzebuje nas, abyśmy byli świadkami Jego miłości. Wspólna Eucharystia umocniła nas do bycia świętymi tak jak Bóg jest święty.
Podczas spotkania nie tylko karmiliśmy się duchowym pokarmem, ale również był czas na rozmowy przy kawie i pysznych wypiekach, aż trudno było się oprzeć. Przy okazji można było zrobić sobie wspólne zdjęcia i bliżej się poznać, choć z jedną nieznaną nam dotąd osobą ze wspólnoty.
Bardzo ważnym momentem podczas naszego skupienia była medytacja na podstawie fragmentu Pisma Św. o uzdrowieniu paralityka.  W medytacji prowadził nas obraz sparaliżowanego człowieka, który sam nie potrafi się dostać do Jezusa,  tłum dodatkowo Mu to utrudnia i pomagają Mu cztery  osoby, które pełne wiary przez dach spuszczają paralityka  do  Jezusa.  Obraz ten prowadził nas ku  trzem najważniejszym punktom:
1.    Paralityk- mogliśmy zobaczyć siebie w roli sparaliżowanego, co jest naszym paraliżem, co powoduje, że sami nie możemy podejść do Jezusa, co nas od Niego oddziela?  jakie trudności, problemy, słabości?
2.    Niosło go czterech – to był czas by zobaczyć tych, których Bóg nam dał, aby nas do Niego przyprowadzili. Patrzyliśmy  na historie swego życia by dostrzec tych ludzi, którzy pojawiali się w momentach gdy byliśmy  daleko od Jezusa, gdy byliśmy w smutku, rozpaczy, gdy byliśmy totalnie sparaliżowani życiem, trudnościami, a wtedy Oni przychodzili i pomagali. To był tez czas by podziękować Bogu za te osoby, za to, że On ich stawiał.
3.    W trzecim punkcie patrzyliśmy w głąb swojego serca by zobaczyć kogo my niesiemy do Jezusa, do kogo jeszcze Bóg nas posyła?
Owocami medytacji podzieliliśmy się w małych grupkach,  aby nawzajem się umocnić . Był też czas na świadectwa „co mi dała i daje wspólnota”, którymi podzielili  się z nami Bogdan i Justyna.
Po  pyszny obiedzie przyszedł czas na „mocny „ quiz wiedzy o świętych na wesoło. Okazało się, że nasza wiedza o świętych potrzebuje generalnego odświeżenia, a może i zgłębienia. Mogliśmy poznać wielu ciekawych świętych, dowiedzieć się, który był najmłodszy, który miał ciężki charakterek, który najładniejszy uśmiech i najdłuższą brodę. A jakim świętym zostaniesz TY?
Pod  koniec spotkania  przyszedł czas na wspólną drogę do świętości,  bowiem w grupkach dzieliliśmy się tym co daje nam wspólnota i zapisywaliśmy na czternastu  wielkich pudłach, które po prezentacji miały stać się symbolicznymi stacjami drogi krzyżowej. Wszystko co znalazło się na tych pudłach można by było podsumować jednym zdaniem. Wspólnota daje nam wszystko co potrzebne nam jest by być szczęśliwym świadkiem miłości Chrystusa. Wspólnie przeżyta droga krzyżowa zakończyła nasze zimowo-wiosenne skupienie, ale za to  rozpoczęła kolejną przemianę w naszych sercach, która sprawia, że wciąż nieustannie możemy i pragniemy  dążyć do świętości.

Wydawnictwo: Książki i Płyty | Zespół Mocni w Duchu | Szum z Nieba | o. Józef Kozłowski SJ | Dom Miłosierdzia

Ta witryna korzysta z plików cookie, zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.